MZV nikdy nebolo oázou pozitívnej deviácie

Autor: Martin Sukupčák | 6.12.2016 o 0:00 | (upravené 6.12.2016 o 18:39) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  314x

Pri poslednej afére v súvislosti s logom Slovenska a jeho prezentáciou ma napadla osobná skúsenosť s touto inštitúciou ešte za čias vlády pod vedením SDKÚ. Už je to dávnejšie, už to prebolelo, ale pachuť a dezilúzia zostali.

V tej dobe sa naša firma uchádzala o štátnu zákazku „Rekonštrukcia Palugayho paláca“, teda budovy Ministerstva zahraničných vecí. Práca za cca 170 mil. Sk zaujímavá pre každú väčšiu stavebnú firmu. Snažili sme sa ju získať v rámci tendra vypísaného MZV vtedy ešte pod vedením pána ministra Kukana (tiež absolvent Moskovskej univerzity).

Po otváraní ponúk sme si boli takmer istí, že stavbu budeme realizovať my, veď sme ponúkli najnižšiu cenu (mala váhu 50% z kritérií), mali sme veľmi dobré referencie a zahraniční investori sa po našej práci doslova trhali. O tom najlepšie svedčí množstvo stavieb realizovaných našou firmou v Bratislave.

Čuduj sa svete, skončili sme druhý. Zákazku dostala stavebná firma STAR, a.s. Žilina s odôvodnením, že mala síce vyššiu cenu, ale pri rozdiele cca 100 tis. Sk ju považovalo ministerstvo za rovnú našej cene (to je logika ?!) a ostatné kritériá mali údajne lepšie ako my. Či naozaj, sme sa nemohli presvedčiť,  lebo boli tajné (prečo asi?). Už vtedy sme vedeli, že táto firma je vo finančných ťažkostiach. Okrem iného dlhovala sociálnej poisťovni cca 5,0 mil. Sk (podľa boha pravdy mala byť vlastne vylúčená). Dali sme námietku na  ÚVO v presvedčení, že to predsa nie je možné aby sme neuspeli. Bolo to možné a prečo, pochopil som až potom, keď ma navštívil vtedajší riaditeľ víťaznej spoločnosti STAR a rozčúlený sa ma opýtal, či neviem prehrávať. Nuž nevedel som, a už vôbec nie takto, pretože mi medzi štyrmi očami povedal, že jeho už tá výhra stála 5,0 mil. Sk. Vtedy som pochopil prečo bolo v tendrových podmienkach uvedené, že víťaz tendra má právo vyfakturovať preddavok vo výške 5,0 mil. Sk (čudná zhoda) ihneď potom ako mu bolo oznámené, že tender vyhral. Rozumiete tomu právnemu nezmyslu? Nie po uzavretí zmluvy o dielo, ale už po oznámení víťazstva. To by súkromná firma nikde v krajinách EU neurobila, zato však MZV Slovenskej republiky áno.

Nebudem ďalej popisovať vývoj vlastnej realizácie stavby pod vedením skorumpovanej firmy STAR. Podstatné je, že stavbu nedokončila, skrachovala, prefakturovala neurobené práce za cca 30,0 mil Sk, ktoré jej boli vyplatené a rozplynuli sa na účty súkromných osôb. Bol vyhlásený nový tender na dokončenie stavby, ktorý vyhrala nemenovaná stavebná spoločnosť, kde bol ekonomickým riaditeľom „čiste náhodou“ zároveň aj pokladník vtedajšej vládnej strany SDKÚ  (pán minister bol jej členom). Vrcholom drzosti bolo, že nás táto nemenovaná firma oslovila aby sme jej v novom tendri urobili „krovie“. Odmietol som.

Nuž nič nové pod slnkom: „Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradlo za Dzurindu a kradne sa aj za Fica,“ a to dovtedy pokiaľ sa budeme len nato prizerať s odôvodnení, že však treba zosúladiť srdce s rozumom. Ostáva len dúfať, že tých dvetisíc študentov v zahraničí sa vráti raz domov a vyhádže túto bandu politikov za...tými vidlami na smetisko dejín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?