Reštruktualizácia - nôž do chrbta slušným podnikateľom

Autor: Martin Sukupčák | 24.12.2016 o 0:00 | (upravené 4.3.2017 o 8:56) Karma článku: 9,39 | Prečítané:  304x

Netvrdím, že trh je všemocný a vyčistí úspešné firmy od neúspešných, neschopných a nepoctivých podnikateľov od schopných a poctivých. 

. Som presvedčený, že určitá miera štátnej regulácie je nielen potrebná ale aj povinná. Otázka je len akú mieru by mala mať a práve táto miera je hlavným kritériom ľavicovosti alebo pravicovosti vlád. Ak má však na trhu podnikania dobre fungovať prirodzený výber a podpora zdravého a schopného, tak potom práve zákon o reštruktualizácii je  hrobárom „očisťovania trhu“.

Možno sa len domýšľať o tom čo bolo hlavnou motiváciou našich zákonodarcov a lobistov pri návrhu a schvaľovaní tohto zákona. Záchrana veľkých zamestnávateľov a tým zamestnanosti? Ako volebná kampaň by sa to aj dalo pochopiť, ale skutočné páky tohto zákona pôsobia presne opačne a z hľadiska zdravia trhu až deštrukčne.

Ako príklad uvediem výrok bývalého  GR Váhostavu, ktorý odôvodňoval Váhostavom predloženú dumpingovú cenu do tendra  na úseku diaľnice Dubná skala – Turany snahou za každú cenu získať tento kontrakt. "Veď bolo treba zachraňovať zamestnanosť vo firme". Bič však plieska na konci a tým koncom  je reštruktualizácia stavebnej spoločnosti. Kto na ňu najviac doplatil ? No určite nie ten kto ju spôsobil, ale drobné a stredné firmy, živnostníci a dodávatelia materiálov a rôznych služieb. O strate viery v poctivé podnikanie ani nehovoriac. Váhostav odpísal dlhy, zahojil si rany, vymenil pár medzitým rýchlo zbohatnutých manažérov a ide sa ďalej. Ako hovoril klasik pán Werich: „jede se dál temným močárem kolem bílej skal“.

Čo je to za zákon, ktorý umožňuje dopredu, bez reálneho postihu, kalkulovať podnikateľom so stratou. Kde je potom motivácia po znižovaní vlastných nákladov, efektívnom riadení a úsporných opatreniach. "Načo by sme sa obmedzovali, veď štát nás aj tak podrží". A čo subdodávatelia, kto podrží ich ? Ak si niekto myslí, že zaplatiť týmto obetiam nepoctivého podnikania len časť toho čo mali dostať je v poriadku, tak je buď idiot alebo výpalník. Podľa novely zákona by to malo byť minimálne 50 %. A to si niekto myslí, že pri zisku napríklad v stavebníctve cca 5% okradnutá firma prežije? Nie, prežijú len korupčné firmy, kde marža na zákazkách pre štát sa pohybuje aj nad 100% (stačí si pozrieť výsledok tendra na CT-čka organizovaný ministerstvom zdravotníctva). Áno reštruktualizácia nepoctivých firiem je štátom odobrené výpalníctvo na strednej vrstve so všetkými negatívnymi dopadmi. Je to nôž do chrbta nielen trhu, ale aj všetkým poctivým podnikateľom.

Zákon o reštruktualizácii nebolo treba upravovať, ale rovno zrušiť

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?