Ako sa dá kradnúť cez eurofondy

Autor: Martin Sukupčák | 6.1.2019 o 17:42 | (upravené 7.1.2019 o 17:02) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5073x

Už som si myslel, že sa ku korupcii s eurofondami nebudem nikdy vracať, pretože mi to len zhoršuje zbytky optimizmu. Ich posledné rozdeľovanie na ministerstve školstva ma však núti podeliť sa so svojou vlastnou skúsenosťou.

V prvých rokoch milénia sa našej stavebnej firme darilo. Štátu sme zaplatili do poslednej koruny za kúpu Lesostavu Žilina (na rozdiel od Danka, ktorý Lesostav Revúca položil na hubu). Pritom sme za jednu akciu zaplatili 460 Sk, ako keby to bola sliepka znášajúca zlaté vajcia. Nebola, ale v priebehu 5 rokov sme objem prác zväčšili päťnásobne, zisk na desaťnásobok a priemerný zárobok dvojnásobne. To všetko pri zachovaní pôvodného stavu zamestnancov. Posmelení výsledkami, rozhodli sme sa postaviť menší hotel na Liptove. Mali sme plán postaviť polovicu a druhú dokončiť za pomoci  eurofondov.

To sme však nevedeli, čo nás pri tejto procedúre čaká. Riadne sme spracovali žiadosť a podali ju v termíne na ministerstvo. Keďže hotel mal aj dobré výsledky, prirodzene sme očakávali kladné rozhodnutie. Išlo o program pre rozvoj cestovného ruchu, kde rozhodnutia o eurofondoch pripadli SACR, vtedy pod kuratelou HZDS. Našu žiadosť zamietli s odôvodnením, že údaje z tabuľky 15 mali byť prenesené aj do tabuľky 19. Riadna kravina, ako keby záležalo na tom, kde to je. Podstatné bolo, že všetky požadované údaje mali k dispozícii, a nie v ktorej tabuľke sú. Pričom  podľa  pôvodného zadania pre spracovanie žiadosti sme to mali správne. Požiadavku na prenesenie údajov dali úradníci SACR dodatočne, dva týždne pred uzávierkou žiadostí a to bez osobitného upozornenia na internet. Primitívny ťah ako nájsť zámienku pre vyradenie firiem, ktoré „nie sú naše“ a zároveň priestor ako si od nich vyžiadať úplatok, ak by to chceli zmeniť.

Pár dní po uzávierke žiadostí ma oslovil neznámy sprostredkovateľ s otázkou či nechceme peniaze z eurofondov. Na moju poznámku „veď ste ich už rozdelili“ odpovedal „rozdelili ako rozdelili“ a navrhol mi osobné stretnutie medzi štyrmi očami. Na stretnutí mi predložil na nosiči CD kompletnú našu žiadosť (na ktorej podľa neho nebolo treba zmeniť ani čiarku) a návrh zmluvy na technickú a obchodnú pomoc pri zabezpečení zdrojov z eurofondov za odmenu 25% z pridelenej sumy. Bola to čiastka 15,0 mil. Sk plus DPH, splatná do 7 dní od doručenia kladného rozhodnutia. Nie až potom keď dostanete dotáciu, ale ešte nič nemáte a už ste o 25% zo sľúbených peňazí prišli. A to sme mali informáciu, že ďalší pracovník SACR, ktorý bude dozerať na správnosť našich faktúr si vypýta ďalších 10%, v opačnom prípade faktúru neodsúhlasí.

Pána sprostredkovateľa som poslal do teplých krajín aj s odkazom pre jeho straníckych bosov, že takéto vydieračstvo nie je podľa mojej podnikateľskej morálky. Že som sa už nikdy o nejaké eurofondy nezaujímal bolo len prirodzeným dôsledkom môjho konania. Namiesto toho nám tí, čo tieto podmienky akceptovali, robia dnes konkurenciu s nižšími cenami, pretože oni nemusia splácať úver tak, ako my. Veď stačilo sa len prispôsobiť tejto mafiánskej politickej garnitúre a mohli sme mať výhody z eurofondov tiež.

Nech žije konkurenčné trhové prostredie, pretože ono vytriedi „neschopných“ od tých, ktorí sú „schopní akéhokoľvek svinstva“.  Ak si myslíte, že dnes to už beží lepšie, tak ste na omyle, však pani ministerka Lubyová?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.


Už ste čítali?